BFZTURK Ekonomi Genel SonDakika

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ’DAN ENFLASYON MESAJI:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024’ün ikinci yarısından itibaren kalıcı dezenflasyon sürecine girilmesinin beklendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2024 Yılı Bütçe sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda enflasyonla..

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ’DAN ENFLASYON MESAJI:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024’ün ikinci yarısından itibaren kalıcı dezenflasyon sürecine girilmesinin beklendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2024 Yılı Bütçe sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumda enflasyonla ilgili mesajlar veren Yılmaz, “Şeffaf ve güvenilir politika adımlarımızın olumlu etkileriyle 2024’ün ikinci yarısından itibaren kalıcı dezenflasyon sürecine girmeyi bekliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz. enflasyon kalıcı ve düşük tek haneli seviyelere gerileyene kadar tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılmaya devam edeceğini söyledi.

Mali disiplin” vurgusu

Yılmaz, mali disiplini esas alan, maliye ve para politikaları koordinasyonunu güçlendiren, yapısal reformları öne çıkaran bir anlayış ile ekonomide istikrarı kalıcı hale getireceklerini kaydetti.

2025’te tek haneli işsizlik hedefi

Cevdet Yılmaz, önümüzdeki üç yıllık süreçte istihdamın yıllık ortalama

909 bin kişi artacağını ve işgücüne katılım oranlarında öngörülen artışa rağmen işsizlik oranının 2025 itibarıyla tek haneli seviyelere kalıcı olarak düşeceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Bütçe büyüklüğü 11 trilyon lira

Yılmaz, 2024 yılı merkezi yönetim bütçesinde bütçe giderlerinin 11 trilyon 89 milyar lira, bütçe gelirlerinin ise 8 trilyon 437,1 milyar lira olacağının tahmin edildiğini belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL