BFZTURK BİLİM VE TEKNOLOJİ

Dicle Elektrikten Şanlıurfa’ya Yeni Yatırım

Özelleşme sürecinin başladığı 2013 yılımdan bu yana Dicle Elektrik’in Şanlıurfa için yaptığı toplam yatırımın 6,7 milyar TL’yi aştığı belirtildi. Dağıtım şirketinin Şanlıurfa’daki enerji altyapısını daha da güçlendirmek için 2024 yılında..

Dicle Elektrikten Şanlıurfa’ya Yeni Yatırım

Özelleşme sürecinin başladığı 2013 yılımdan bu yana Dicle Elektrik’in Şanlıurfa için yaptığı toplam yatırımın 6,7 milyar TL’yi aştığı belirtildi. Dağıtım şirketinin Şanlıurfa’daki enerji altyapısını daha da güçlendirmek için 2024 yılında ise 3,5 Milyar TL yatırım yapacağı açıklandı. Bu yatırımla birlikte Şanlıurfa’ya özelleşme dönemi boyunca yapılan toplam yatırımın 10 milyar TL’yi aşacağı dile getirildi.
Dağıtım bölgesindeki faaliyetlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın gözetiminde ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ‘Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri ve Hizmet Kalitesi Yönetmelikleri’ çerçevesinde sürdüren Dicle Elektrik’in, özelleşme sonrası Şanlıurfa’da yaptığı yatırım miktarı 6,7 milyar TL’yi aştığı açıklandı. Şirket tarafından 2023 yılı içerisinde tamamlanan yaklaşık 2 Milyar TL’lik yatırımın ardından, 2024 yılı için 3,5 milyar TL’lik ek yatırımlar planlandı. Kırsal ve şehir merkezlerinde yapılacak çalışmalar ile birlikte özelleştirme sonrası Şanlıurfa’nın elektrik alt yapı ve üst yapı çalışmalarına 10 milyar TL yatırım gerçekleştirilmiş olacak.

231 yeni trafo ile daha güçlü şebeke
Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, 2023’te il genelinde planladıkları 119 yatırım projesini tamamladıklarını ifade ederek yatırımlardan 740 binden fazla abonelerinin olumlu yönde istifade ettiğini belirtti. Arvas, “Şanlıurfa’da gerçekleştirilen yatırımlar kapsamında 411 kilometre alçak ve 232 kilometre orta gerilim hattı tesis edildi. Yatırımlarla mevcut şebeke, 170.8 MVA gücündeki 231 yeni trafo ile eskisinden çok daha güçlü bir hale getirildi. Geride bıraktığımız 2023 yılında gerçekleştirilen yatırımların tutarı ise yaklaşık 2 milyar TL’yi buldu” dedi.

892 mahallede bakım ve onarım
Bir yandan yeni yatırımlarla şebekenin güçlendirildiğini söyleyen Arvas, diğer yandan arıza önleyici bakım ve onarım çalışmalarını aksatmadan sürdürdüklerini de dile getirdi. Açıklamada, “Güvenli ve sürdürülebilir enerji arzı için geçtiğimiz yıl Şanlıurfa genelinde 892 kırsal mahallede bakım ve onarım çalışması yapıldı. Arıza bakım ve onarım ekipleri tarafından 2023 yılında il genelinde yaklaşık 3.250 kilometre orta ve 2 bin kilometre alçak gerilim hattının bakım işlemleri tamamlandı” ifadelerine yer verdi.
Arvas, ekiplerin, söz konusu sürede 2 bin 500’ü aşkın direk tipi trafoyla yaklaşık 625 adet kök binasında bakım ve onarım çalışması gerçekleştirdiğini aktardı.

30 bin armatür değiştirildi veya onarıldı
Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, “2023 yılında şehirlerin güvenlik ve estetik açısından kritik bir öğesi olan aydınlatma şebekeleri de gerekli önemle ele alındı. Aydınlatma ekipleri, ekonomik ömrünü tamamlamış olan eski aydınlatma ekipmanlarını yenileriyle değiştirme ve dış etkenlere bağlı olarak arıza yapan toplam 30 bin aydınlatma armatürünü ya tamir ederek ya da yenisiyle değiştirerek çalışır hale getirdi. Söz konusu çalışmalar ile Şanlıurfa’da bulunan cadde ve sokaklar, daha aydınlık bir atmosfere kavuşturuldu” dedi.

“Özelleşme öncesiyle kıyaslanamaz”
Özelleşmeden önce Şanlıurfa’ya yapılan elektrik altyapı yatırımı hakkında da görüşlerini paylaşan Arvas, “Özelleşme sonrasında yapılan yatırımlar kıyaslandığında aradaki olağanüstü fark da kendisini gösteriyor. Şanlıurfa’ya 2013’teki özelleşmeden önceki 4 yılda toplam 587 milyon TL yatırım yapıldı. Söz konusu yatırımların yıllık ortalaması yaklaşık 150 milyon TL civarında gerçekleşti. Dicle Elektrik tarafından 11 yılda yapılan 10 milyar TL yatırımın yıllık ortalaması ise 1 milyar TL’ye yaklaştı. Bu da özelleşme sonrası Dicle Elektrik tarafından Şanlıurfa’ya her yıl 6 buçuk kat daha fazla yatırım yapıldığı gerçeğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL