BFZTURK Dünya Genel Güncel Sağlık

DÜNYA ÇAPINDA BİR MİLYARDAN FAZLA İNSAN OBEZ

Ciddi bir sağlık sorunu haline gelen obezite halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Avrupa ülkeleri arasında aşırı kilolu ve obezite sıklığının en yüksek olduğu ülke Türkiye. Kadın obez oranı ile..

DÜNYA ÇAPINDA BİR MİLYARDAN FAZLA İNSAN OBEZ

Ciddi bir sağlık sorunu haline gelen obezite halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Avrupa ülkeleri arasında aşırı kilolu ve obezite sıklığının en yüksek olduğu ülke Türkiye. Kadın obez oranı ile erkek obez oranı farkının da en yüksek olduğu ülke yine Türkiye. 

Vatandaş, Şanlıurfa’nın yöresel yemeklerinin obeziteye kapı araladığını dile getirirken Master Koç Aziz Kılıç ise spor salonuna gelenlerin sağlık için spor yapmadıklarını sadece kilo vermek için spor yaptıklarını dile getirdi.

Obezite ve aşırı kilolu oranı ciddi bir halk sağlığı sorunu.

Obezite; hipertansiyon, diyabet, koroner kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi kronik hastalıkların riskini arttırıyor.

Veriler, 18 yaş üstü ve altı Avrupalıdan birinin obez olduğunu ve yüzde 50’sinden fazlasının aşırı kilolu olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesi raporuna göre obezite; yüksek tansiyon, diyet riskleri ve tütünden sonra dördüncü en yüksek ölüm sebebi ve toplam ölümlerin yüzde 13’ünden fazlasına karşılık geliyor.

Türkiye,  Avrupa ülkeleri arasında fazla kilolu ve obezite oranının en yüksek olduğu ülkelerden birisi. Kadın obez oranı ile erkek obez oranı farkının en yüksek olduğu ülke de Türkiye.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL