Egitim

ENKAZ KENTTE ÇOCUKLAR, DEPREM PSİKOLOJİSİNİ BALE, RESİM VE MÜZİKLE ATLATIYOR

Depremin vurduğu Hatay’da 300 çocuk; bale, resim ve müzik eğitimi alarak deprem psikolojisini atlatıyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük yıkım yaşandığı Hatay’da vatandaşlar, sanat ile asrın felaketinin yaralarını sarıyor. Defne..

ENKAZ KENTTE ÇOCUKLAR, DEPREM PSİKOLOJİSİNİ BALE, RESİM VE MÜZİKLE ATLATIYOR

Depremin vurduğu Hatay’da 300 çocuk; bale, resim ve müzik eğitimi alarak deprem psikolojisini atlatıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük yıkım yaşandığı Hatay’da vatandaşlar, sanat ile asrın felaketinin yaralarını sarıyor. Defne ilçesi Dursunlu Mahallesi’nde Sanatoryum Fatma Satar Müzik Resim ve Bale Akademisi, resim, müzik ve bale eğitimlerine kaldığı yerden devam ediyor. Yaklaşık 27 yıldır faaliyetlerine devam eden sanat okulu, afetzede çocukların deprem psikolojisinden kurtulmalarına yardımcı oluyor.

Sanat okulunda; 300’e yakın 4 ile 17 yaş arasındaki çocuk, depremin oluşturduğu travma ve olumsuz etkilerinden uzaklaşmaya çalışıyor.

Enkaz kentin yıkık sokaklarında çocuklara eğitim veren Fatma Satar; ücretli olan sanat akademisinde, ailesi ve durumu olmayan kişilere burs vererek eğitimden faydalanmalarını sağlıyor.

Satar’ın amacı ve gayesi depremzede çocukların içindeki sanat güneşini ortaya çıkarmak.

“Devlet konservatuarlarına güzel neferler ve yetenekli çocukları yetiştirmek”

Eğitmen Fatma Satar, deprem öncesinde Türkiye’nin en büyük sanat okullarından biri olduklarını belirterek, “Şu an 300’e yakın öğrencimiz var. Piyano, keman, gitar, yan flüt, resim ve bale eğitimi vermekteyiz. Anne babasını kaybetmiş ve durumu olmayanlara burs vererek eğitim almalarını sağlıyoruz. Devlet konservatuarlarına güzel neferler ve yetenekli çocukları yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Burada olmaktan çok mutlu oldum”

Evladının sanat akademisinde eğitim alarak deprem psikolojisini atlattığını belirten Feray Kunt, “Burada olmak. Çocuğumun gelişimine katkı sağlamak ve onun geleceğine olumlu bir faaliyette bulunmak beni ve çocuğumu mutlu etti” şeklinde konuştu.

“Burası kendinizi ifade edebileceğiniz bir ortam”

Piyano eğitimine deprem sonrasın da devam eden Naz Öksüz, “Burada kendini biraz daha özgür hissediyorsun. İstediğiniz şekilde herhangi bir sanatsal aktivitede bulunabiliyorsunuz. Piyano dersi alsanız bile resim derslerine girebiliyorsunuz. Burası kendinizi ifade edebileceğiniz bir ortam” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL