Genel Güncel

ERKEKLER SATIN ALIRKEN FİYATINA BAKMIYOR, BU TESPİHLER 500 BİN LİRAYA KADAR ALICI BULUYOR

 Osmanlı’dan günümüze uzanan tespih kültürü günümüz erkeklerinin de vazgeçilmez aksesuarlarından biri haline geldi. Her bütçeye uygun olarak tasarlanabilen tespihler 500 bin liraya kadar alıcı buluyor.

ERKEKLER SATIN ALIRKEN FİYATINA BAKMIYOR, BU TESPİHLER 500 BİN LİRAYA KADAR ALICI BULUYOR

Kadınlar mücevher ve takıya harcadıkları paralarla dikkat çekerken erkeklerde tespihlere ödedikleri yüksek bedellerle kadınlardan geri kalmıyor. Farklı renkler ve modeller ve değerli taşlardan oluşan tespihlerin fiyatları da özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. En çok tercih edilen tespih gruplarının başında ise kehribar tespihler geliyor.
Çam ağacı reçinesinden oluşan kehribar teşbihlere vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Tespih fiyatları istenilen modele göre artış gösteriyor. 750 TL’den başlayan fiyatlarda sınır bulunmuyor. Altın, gümüş veya pırlanta gibi değerli ürünlerin de eklenebildiği tespihlerin fiyatları yarım milyon TL’yi bulabiliyor.
Sivas’ta doğal taş ve tespih ustalığı yapan Ahmet Karakaya, tespih kültürünün Osmanlı’dan günümüze kadar uzandığını ifade ederek, “Birçok tespih çeşitleri ve modelleri var. Ağaç, diş, kehribar grupları var. Tespihte model bitmiyor. En çok yaptığımız ve sattığımız ürünler kehribar ve diş grupları. Fil dişi, mors dişi gibi ürünler. Bunlar arasında en çok revaçta olan ise kehribar” dedi.
“Tespihte fiyat sınırı yok”
Tespih fiyatları ile ilgili bilgiler veren Karakaya, “Kendi yaptığımız ürünlerin fiyatı 750 TL’den başlıyor. Bunun sınırı yok. Müşterimiz 100 bin TL’lik tespih yap derse onu da yapıyoruz. Bazı tespihlerde altın, gümüş, pırlanta olduğu için tespihte sınır yok. Birçok müşterimiz de bu tespihlerin yayınlanmasını istemiyor. Koleksiyonundaki tespih bilinmesin istediğinden internet ortamına atılmasını istemiyor” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL