Egitim Siyaset

 MILLI EĞITIM BAKANI YUSUF TEKIN, ŞANLIURFA’YA ATANMASI TARTIŞMALARA NEDEN OLAN MILLI EĞITIM MÜDÜRÜ ASIM SULTANOĞLU’NUN ARKASINDA OLDUKLARINI SÖYLEDI. WWW.bfzturk.com

 Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Şanlıurfa’ya atanması tartışmalara neden olan Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun arkasında olduklarını söyledi.

 MILLI EĞITIM BAKANI YUSUF TEKIN, ŞANLIURFA’YA ATANMASI TARTIŞMALARA NEDEN OLAN MILLI EĞITIM MÜDÜRÜ ASIM SULTANOĞLU’NUN ARKASINDA OLDUKLARINI SÖYLEDI.   WWW.bfzturk.com

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Şanlıurfa’daki temaslarında öğretmenlerle bir araya geldi. Çıkışta basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Tekin, Karaman’daki bir yurtta yaşanan taciz olayında o dönem ilin milli eğitim müdürü olan Asım Sultanoğlu’nun Şanlıurfa’ya atanması nedeniyle yapılan eleştirileri değerlendirdi. Tepkileri siyasi polemik konusu olarak gördüklerini söyleyen Bakan Tekin, “Şimdi malum burada, sadece burada değil Türkiye’de yaklaşık 30 civarında ilde il milli eğitim müdürü arkadaşlarımızda bir görev değişikliği yaşadık. Şanlıurfa’daki il milli eğitim müdürü arkadaşlarımızı da değiştirdik ve yerine yeni bir arkadaşımızı getirdik. Ben sadece şunu paylaşmak istiyorum, kamuoyunda yapılan eleştirileri realiteden uzak, bakanlıkla herhangi bir diyalog içerisine girilmeden yapılmış, tamamen siyasi polemik konulu açıklamalar olarak görüyorum” dedi.

“Şanlıurfa’nın ihtiyaçlarını karşılayacak”
İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun sonuna kadar arkasında olduklarını söyleyen Bakan Tekin, “Bizler Milli Eğitim Bakanlığı olarak herhangi bir ile milli eğitim il müdürü atarken, yönetici atarken önce ilin ihtiyaçlarını ortaya koyuyoruz. Biz şunu gördük, Şanlıurfa’da çok ciddi bir derslik ihtiyacı var. Dolayısıyla bu ihtiyacı giderebilecek şekilde yatırım, inşaat, arsa üretme ve bu süreci bakanlıkla koordineli bir biçimde yakından takip etmek konusunda en çok güvendiğimiz arkadaşlardan bir tanesini de Şanlıurfa’da il milli eğitim müdürü olarak göreve getirdik. Bunun altını çizerek söylüyorum bu atamayı yaparken tamamen Şanlıurfa’nın ihtiyaçlarını düşündük. Şanlıurfa’nın ihtiyacı şu anda derslik ihtiyacı had safhada, dolayısıyla biraz önce sınıfta öğretmen arkadaşlarımız da söyledi. Dersliklerdeki öğrenci sayısı lokal olarak bazı okullarda çok yüksek. Bu problemin çözülmesi gerekiyor. Biz bu anlamda yeni burada görevlendirdiğimiz Asım Sultanoğlu kardeşimizle beraber biz de onun arkasında sonuna kadar durarak, buradaki taleplerini realize etmek için azami çabayı göstererek Urfa’nın okul ihtiyacını, ders ihtiyacını önümüzdeki yıl inşallah yatırım programına alarak tamamını gidermek istiyoruz. Bunu yapacağız, bir” ifadelerini kullandı.

“Olayda müdürün kusuru tespit edilemedi”
Yargı süreci ve bakanlığın kendi denetiminde herhangi bir kusur bulunmadığının altını çizen Bakan Tekin, “İkincisi bu eleştiri yapan arkadaşlar, milli eğitim müdürümüzü eleştiren arkadaşlara da şunu söylemek istiyorum; Türkiye bir hukuk devleti, kimsenin zihninde ürettiği varsayımlardan hareketle biz insanları suçlu ilan edemeyiz. Bahsi geçen arkadaşımız il milli eğitim müdürümüz daha önceki görevi esnasında talihsiz bir olay yaşadı. Ben de o dönem müsteşardım. Biz hemen anında bakanlık teftiş kurulunu harekete geçirdik. Bakanlık teftiş kurulu olayla ilgili değerlendirmesini yaptı. Olay yargıya intikal etti, yargı süreci var. Her ikisi sürecin neticesinde de il milli eğitim müdürümüzün süreçle ilgili herhangi bir kusuru tespit edilmedi. Dolayısıyla hukuken ve denetim süreci sonucunda suçu tespit edilemeyen, edilmeyen, suçsuz olan kişi de bizim gözümüzde masumdur. Masum insanların hakkını, hukukunu korumak da bizim görevimizdir. Dolayısıyla başarılı bir müdürümüz. İl müdürümüzün arkasındayız. İl müdürümüzü buraya gönderirken de temel gerekçemiz bu konuda, yani Şanlıurfa’nın temel ihtiyaçları konusunda kesinlikle başarılı olacağına inandığımız, bu konuları birebir birlikte takip edilecek bir arkadaşımız olduğu için gönderdik. Ben tekrar şunu söyleyeyim, Şanlıurfa halkı özellikle şuna dikkat etsin. Biraz önceki basın açıklamasında da söyledim, benim müsteşarlık yaptığım dönemde buradaki derslik sayısı ikiye katlanmış durumda. Bu benim şahsen Şanlıurfa’ya, Şanlıurfa’daki dostlarımıza, milletvekillerimiz birebir dostluğumuz, hukukumuz olan milletvekillerimiz var. Onların dostluğumuza binaen ben Şanlıurfa’ya pozitif ayrımcılık yapacağımız ve pozitif ayrımcılığın burada takipçisi olabilecek bir arkadaşımla çalışmak istediğim için arkadaşımızı buraya görevlendirdik. Sonuna kadar arkasındayız ve sonuna kadar da yardımcı olacağız. Şanlıurfa halkından da destek olmalarını, yardımcı olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL