Kategorisiz Kültür-Sanat

ŞANLIURFA’DA FISTIK İLE İSOT ESEMKULU MAHALLESİNDEKİ FESTİVALDE ÇEŞİT ÇEŞİT YEMEKLERDE BULUŞTU

Şanlıurfa’da düzenlenen tarlada fıstık hasadı şenliğinde yapılan yemek ve tatlılarda fıstık, isot ve şeker ile buluştu. Birbirinden güzel yemek ve tatlıların ortaya çıktığı şenlik renkli görüntülere sahne oldu.

ŞANLIURFA’DA FISTIK İLE İSOT ESEMKULU MAHALLESİNDEKİ FESTİVALDE ÇEŞİT ÇEŞİT YEMEKLERDE BULUŞTU

Türkiye’de fıstık üretiminin yüzde 50’den fazlasının gerçekleştirildiği Şanlıurfa’da çiftçiler ürünlerini hasat etmek için kolları sıvadı. Karaköprü ilçesine bağlı Esemkulu kırsal Mahallesinde başlayan Urfa Fıstığı hasadında kebaptan, lahmacuna, dolmadan tatlılara kadar bir çok yemek ve tatlıda fıstık kullanıldı. Birbirinden güzel tatların ortaya çıktığı şenlik renkli görüntülere sahne oldu.

Acı, tatlı ve fıstık bir arada
Şanlıurfa Fıstığı ile yapılan Fıstıklı Şıllık, Fıstıklı Helva, Fıstıklı İsot Dolması, Fıstıklı Sucuk gibi onlarca çeşit yemek ve tatlının da damaklara ve gözlere hitap ettiği hasat etkinliği 600 – 700 yıllık fıstık ağaçlarının olduğu Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Esemkulu Mahallesinde gerçekleştirildi. Ağaçların altına örtüler serilerek kırmızı altın fıstık dallardan toplanmaya başlandı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de ağaçtan fıstık hasat ederek çiftçilere bereketli bir hasat dönemi geçirmeleri dileğinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL